Učíme se

Očkování – kočkování

Naočkovat = ochránit naše děti (a ve svém důsledku i nás) před řadou nepříjemných virových i bakteriálních onemocnění. Stále existují, stále číhají na příležitost a stále umí cenit zuby..

Proočkovanost dětí a rozumně disciplinované, spolupracující rodiče závidí České republice nejedný kout zemí "vyspělých" ..

V roce 2014 připíši.. pevně věřím, že i nadále závidět bude .. diskuse na téma „škodlivost očkování“ jsou stále delší..Maminky chápu, příval informací je rychlejší, než tsunami..

Aktuální stav považuji za ztrátu dechu odborných společností, pediatrů, vakcinologů, imunologů..Nechuť oponovat populárním čtivým polopravdám..

Mé maminky prosím, čtěte i stránky „osvícených“, najděte si je, čtěte A i B, nejenom poznatky jiných maminek..

Vakciny.eu

Baby on line

Očkování proti infekčním nemocem můžeme rozdělit do dvou velkých hromádek. Krtkových?

Hromádka první - očkování tzv. pravidelné, chcete-li povinné, dané vyhláškou Ministerstva zdravotnictví. Bude se nás dotýkat nejvíc. Přehledně sestavené v očkovacím kalendáři.

Zahrnuje očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, onemocnění způsobeného Hemophilem skupiny B, žloutence typu B, dále proti spalničkám, zarděnkám a neštovicím, přenosné dětské obrně.

Hromádka druhá - očkování na žádost pacientů, chcete-li nepovinné, "navíc", dobrovolné, které ochrání děti proti nemocem, proti kterým existuje očkovací látka. Některé z nich hradí pojišťovny plně.

Krtkova hromádka třetí - očkování proti zlobení - ve Zdravíčku neočkujeme!!!

Často slýchám od maminek "mlč, nekřič nebo ti doktorka píchne injekci!" Tak doktorka s tečkou Jana nepíchne, ani sestřička Renata nepovažuje tuto rodičovskou výhružku za výchovnou ... Spolu s krtkem si mezi očkovacími hromádkami moc přejeme, aby se nás děti nebály!!! A nechceme být "za trest" ...

Nepochybně Vás budou zajímat příspěvky zdravotních pojišťoven na očkování. Najdete je méně čí více přehledně na stránkách Vašich pojišťoven. Vždy při nadstandartním očkování je třeba založit doklad od nás..Některé z pojišťoven vyžadují vypsání speciálních formulářů - rovněž ke stažení na stránkách pojišťoven nebo osobně na pobočkách.

Očkování povinné

Termíny očkování - časové rozmezí mezi jednotlivými dávkami, takové, aby očkování bylo účinné a mělo tudíž smysl, pohlídáme na středisku, budeme Vás upozorňovat, zvát. Nejčastěji od návštěvy k návštěvě, často sms nebo telefonicky, snad někdy brzy v duchu doby e-mailem.

Některá z očkování se musí dle dosavadních zkušeností imunologů víckrát opakovat, aby hladina účinných protilátek v krvi byla dostačná a dlouhodobá.

Dítě před očkováním musí být zdravé (jen malá rýmka bez teploty nevadí) , minimálně týden před, při horečnatém infektu s antibiotiky rekonvalescence 2 týdny, pozeptám se vždy na kašel, průjem, návštěvu jiného lékaře (např. alergologa, plicního lékaře). Upozorněte mě na změny zdravotního stavu, které proběhly od poslední návštěvy na dětském středisku. Nové léky, které dítěti předepsal některý ze specialistů.

Po očkování, ať je jakéhokoli typu, je akutní, bezprostřední poočkovací reakce velmi vzácná, velmi velmi vzácná, pravděpodobnost jejího výskytu obdobná jako potkat medvěda Pandu v Beskydech, přesto Vás prosím, posečkejte 20minut s dítětem v čekárně a neposílejte děti na očkování samotné. Panda je roztomilý medvídek, ale potkat ho na ulici...

Očkování je naplánováno podle tzv. očkovacího kalendáře. Stále prochází legislativními úpravami a snaží se držet tempo s moderními poznatky vědy.

Očkování novorozenců proti tuberkulóze bylo v roce 2011 zrušeno. Je aktuální pouze pro přesně určenou skupinu dětí s riziky. Je jich velmi málo. K určení možného rizika nákazy slouží dotazník, který každá maminka vyplní ještě v porodnici.

Zrušení očkování proti tbc nám umožňuje děti očkovat již od devátého týdne věku proti rizikovějším nemocem kojenců.

Díky velkému usílí pediatrů a vakcinologů (to nejsou klokani, ale ti, kteří rozjímají o očkování) a jejich tlaku na naši politickou scénu, očkujeme děti narozené po 1.1. 2007 Infanrixem Hexa (šest "nemocí" v jedné stříkačce - očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, onemocnění vyvolanému Haemophilem B-zánět mozkových blan, hrtanové příklopky,očkování proti žloutence typu B a dětské obrně.

V průběhu prvních 48 hodin po očkování se může objevit slabé zarudnutí, otok či mírná bolest v místě vpichu. Miminku uleví chladivý obklad. Vidíme raritně málo.

Mezi další projevy poočkovací reakce patří nejčastěji teplota, většinou jen zvýšená, pokud dosáhne 38,5°C (naměřeno v zadečku), podáme dítěti do zadečku Paralenový čípek ( 5kg dítěti 1/2 Paralen 100mg supp), tento lék na teplotu by měl být od zahájení očkování vždy doma, podrobněji viz. odkaz teplota.

Mimi může být dva dny neklidné, méně jíst, zdánlivě "bezdůvodně" plakat. Nebo naopak být hodné, tiché, spinkavé. Reakce mizí během 48 hodin.

Stejné očkování - Vás čeká za měsíc po prvním. V průměru kolem 3,5. měsíce věku miminka a ještě v 5. - 6. měsíci.

Čtvrtou dávku hexavakcíny podáme před 18. měsícem věku (často- pokud lze při roční prohlídce) , v 5 letech věku již bez Hemophilové složky , dále přeočkujeme tetanus s černým kašlem a obrnou v 10 letech a dále po celý život hlavně tetanus (nepovinně ku zvážení i černý kašel) po 10-15 letech stále!!

Očkování proti přenosné dětské obrně se stalo součástí kombinovaných vakcín.

V kojeneckém věku je součástí hexavakcíny, přeočkovává se mezi 10 a 11. rokem věku. Spolu s tetanem a černým kašlem.

Očkování proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím zahajujeme v 15. měsíci věku do levé paže podkožně. Druhou dávku podáme 6 -10 měsíců po první.

Poočkovací reakce se může objevit 5. - 12. den po očkování. Teplotní reakce vyjímečně přesahuje 39 st. Na kůži se může objevit vyrážka (vidíme 1x za rok), dítě může mít příznaky zánětu horních cest dýchacích, zarudlé spojivky, únavnost, zvětšené krční uzlinky. Reakce obvykle mizí během 3 dnů. Doporučujeme zvážení nadstandardní tetravakcíny , kdy v rámci jednoho vpichu naočkujeme spolu se spalničkami, příušnicemi i zarděnkami i plané neštovice. .(viz nepovinná očkování).

Očkování nepovinné

Na tuto hromádku patří:

  • proti onemocnění tzv. pneumokokem (Streptoccocus pneumonie)
  • proti rotavirovým nákazám
  • očkování proti klíšťovému zánětu mozku a mozkových blan
  • proti meningokokovému onemocnění
  • proti žloutence typu A
  • proti rakovině děložního čípku
  • proti planým neštovicím

Jde o očkování, na které různou měrou přispívají zdravotní pojišťovny.

(Jen očkování proti pneumokokovi je od roku 2010 stále jako nepovinné plně hrazeno pojišťovnami.) Jiné očkovací látky si zakoupíte u nás v ordinaci (dostanete patřičné doklady pro pojišťovnu) nebo Vám je předepíšeme na recept, vyzvednete a zaplatíte si ji v lékarně (uchováte pečlivě originál dokladu), přenesete nejlépe v chladící tašce do ledničky nebo přímo k nám do ordinace, kde Vám vakcínu ev. uložíme nebo přímo aplikujeme. Jelikož se jedná o výkon nehrazený z pojištění, zaplatíte středisku poplatek a dostanete příjmový doklad, některé pojišťovny hradí i vlastní aplikaci látky.

Jde o očkování, na které různou měrou přispívají zdravotní pojišťovny.

(Jen očkování proti pneumokokovi je od roku 2010 stále jako nepovinné plně hrazeno pojišťovnami.) Jiné očkovací látky si zakoupíte u nás v ordinaci (dostanete patřičné doklady pro pojišťovnu) nebo Vám je předepíšeme na recept, vyzvednete a zaplatíte si ji v lékarně (uchováte pečlivě originál dokladu), přenesete nejlépe v chladící tašce do ledničky nebo přímo k nám do ordinace, kde Vám vakcínu ev. uložíme nebo přímo aplikujeme. Jelikož se jedná o výkon nehrazený z pojištění, zaplatíte středisku poplatek a dostanete příjmový doklad, některé pojišťovny hradí i vlastní aplikaci látky.

Pneumokok (Streptokokus pneumoniae)

Očkování proti pneumokokovi je od roku 2010 plně hrazeno pojišťovnami , nemusíte se jako rodiče o nic starat. Starostí se zajištěním vakcín přibylo všem dětským lékařům. Zvykli jsme si, naučili se. Máme moc šikovnou sestřičku Renatu!

Pnemomokok zlobí nejvíce malé děti, kojence... v oušku, plicích, mozku... Je jedním ze čtyřech nejčastějších bacilů, kteří vyvolávají zánět středního ucha...

Očkujeme současně s prvním očkováním hexavakcínou do druhé nožky. Levé.

Rovněž celkem čtyřikrát – přibližně třetí, čtvrtý, pátý měsíc věku a přeočkování v roce.

Poočkovací reakce se neliší od popsané při očkování Infanrixem hexa (viz.očkování povinná)

Nebojte se současných aplikací, jsou pro děti ve výsledku šetrnější s lepším protilátkovým profilem.

Rotavirus

Zatím nejpohodlnější očkování. Do pusy. Mimino očkovací látku polkne jako zákusek.

Očkujeme současně s hexavakcinou a pneumokokem.

Je třeba dvou dávek v rozmezí měsíce, druhá dávka musí být podaná nejpozději ve 24. týdnu věku. Nelze doočkovat později.

Rotavirus způsobuje velmi nepříjemná střevní nadělení- zvracení, průjem, horečku. Je velmi nakažlivé, šíří se rychle hlavně v rámci dětských kolektivů – školka, bazén, nemocnice…V kojeneckém věku může mimi rychle dehydratovat a velmi záhy končí hospitalisací a kapačkou.

Většina maminek, která s prvním dítětem absolvovala rotavirový infekt, si u druhého dítěte očkování přeje.

Klíště

Nevstupuje do života nám, ale my jemu...pokud je infikované může přenášet dvě obávané nemoci, klíšťový zánět mozku a lymeskou boreliozu, proti klíšťovému zánětu mozku můžeme děti (i Vás!!!) naočkovat.

Očkovat můžeme od 1 roku věku, ale rozhodující je režim dítěte - pohyb v lese, na zahradě, dnes i v městských parcích. O vhodném zahájení očkování se poradíme, za ideál se považuje předškolní věk , očkovat se může celoročně.

Celkem je třeba podání tří dávek.

První dávka - druhá měsíc až tři měsíce po ní - třetí za devět až dvanáct měsíců po druhé dávce. V létě lze o kousek jinak.

Vždy do paže.

Ochrana spolehlivě trvá tři roky. Po té se přeočkovává jednou dávkou. Další informace na bezplatné lince 800 20 20 10 nebo www.baxter.cz

 

Dopsáno 2014.. očkování o kterém se mnoho nediskutuje – Rodiče je chtějí.. klíště je jasný nepřítel.. víme, jak vypadá..strachujeme se ho odstranit z kůže.. Jak se to vlastně správně má?? Reklama též sklízí kladné body.. „jedna dvě, klíště jde !“

Věřte, že stejně oškliví jsou i ti mrňaví pneumokokové a rotavirové… jen nejsou vypodobněni na billboardech podél dálnic a nezpívají v televizi před večerním programem žádné písničky..

Meningokok

Ve "třídě" sedí ve školních lavicích několik skupin meningokoků. Každý rok tam sedí jejich jiné zastoupení - někdy více Béček, jindy Céček... Očkujeme proti meningokokovi typu C, A, Y, W a od roku 2014 i B –tento typ hlavně se zaměřením na kojenecký a batolecí věk.

Meningokok žije v prachu, za nejohroženější skupinu dětí považuji skupinu dospívajících, hlavně fyzicky aktivních, přetěžovaných, diskotékových nadšenců, nespavců, cestovatelů s baťůžkem za hranice všedních dní i sil...

K nákaze dochází při styku s nemocným nebo bezpříznakovým nosičem, přenáší se kapénkovou infekcí, především při větším nahromadění lidí a vyšší fyzické námaze, inkubační doba je 3-4 dny, ale může být i kratší. Onemocnění začíná náhle, provází ho vysoká horečka, silné bolesti hlavy, zastření vědomí, zvracení, světloplachost a kožní změny.

Velmi tristní jsou komplikace prodělaného meningokokového onemocnění - ztráta sluchu, slepota, epilepsie, trvalé poškození mozku, amputace prstů, končetin.

Pro cestovatele do Saudské Arábie a u poutníků do Mekky je povinné. Další informace na bezplatné telefonické lince 800 20 20 10 nebo www.baxter.cz

Server o meningitidě www.antimeningokok.cz

Žloutenka typu A

Ze zákona jsou děti proočkovány proti žloutence typu B (je i součástí hexavakciny), žloutenka typu A - nejen "ze špinavých rukou" může taktéž dětem velmi znepříjemnit dny her. Lze doočkovat od roku věku, jsou třeba dvě dávky s odstupme 6 měsíců mezi nimi. Za dobu doporučovanou se považuje věk kolem 3 let - nástup do MŠ.

Rakovina děložního čípku (očkování proti HPV)

Jedná se o průlomové očkování, očkujeme proti rakovině!!! Spousta článků, publicity... nenapsali bychom nic nového, dotazy rádi zodpovíme. Vyzkoušejte www.onkogyn.cz

Lze očkovat i chlapce.. chrání je proti genitálním bradavicím.

Plané neštovice

Doporučujeme využít kombinované vakcíny pro batolata v 15. měsíci věku, kdy očkujeme společně spalničky, zarděnky, příušnice i planné neštovice. Za 6-12 měsíců přeočkujeme. Protilátky jsou vytvořeny stejně jako po prodělaném onemocnění. A ušetříte si jednu odloženou dovolenou. S neštovičkami k k moři ani na lyže neodjedete.. umí přijít „v pravý čas“…

Samostatně pro starší děti, které neštovice neprodělaly existuje vakcina jen proti planým neštovicím, určitě důležitá hlavně pro dívky před eventuálním těhotenstvím.

Hledáte v Přerově dětskou ordinaci?

Hledáte-li zdravotnické zařízení - dětskou ordinaci, můžete nás navštívit, prohlédnout si ordinaci (i nás). A zase odejít.. a prohlédnout si další... tak jako při výběru nové pračky, ledničky... Obecně platí, že je třeba volit pediatra včas a nezávazně si budoucí péči dohodnout.

Malého pacienta po Vašem zvážení a dle předchozí domluvy rádi přijmeme do léčebné a preventivní péče, k registraci potřebujeme platný průkaz pojištěnce.

Svisle 2/785, 750 02 Přerov

Najdete nás v prvním patře objektu Městských Jeslí.

Ordinační hodiny

Pondělí  7:30 - 16:00
Úterý7:30 - 13:00
Středa7:30 - 13:00
Čtvrtek7:30 - 13:30
Pátek7:30 - 12:00

Tel: 731 232 333

Email: doktorka.jana@zdravicko.org